Актуальні проблеми студентського волейболу в Україні

Олександр Радченко, Віталій Дмитрук, Володимир Ковальчук

Анотація


В останні роки в Україні студентський волейбол занепадає. Прослідковується ця тенденція за виступом студентських команд на Всесвітніх Універсіадах. Всесвітня Універсіада - 2019, українські збірні виступили вкрай невдало. Серед 20 чоловічих команд наша збірна посіла 13 місце, а серед 16 жіночих колективів – тільки 14. А ще зовсім нещодавно були часи, коли українські волейболісти-студенти на Всесвітніх Універсіадах боролися виключно за медалі. Так, в 2011 році на Універсіаді в Китаї чоловіча збірна України стала срібним призером, а жіноча посіла 6 місце. У 2013 році на Універсіаді в Казані чоловіча збірна України в матчі за третє місце програла збірній Японії. На Універсіаді 2015 року у Південній Кореї обидві наші збірні стали срібними призерами, а на Універсіаді 2017 року, яка проходила на Тайвані, жіноча збірна України завоювала бронзові нагороди, а чоловіки в матчі за 3 місце знову поступилися збірній Японії. Повертаючись до турніру Всесвітньої Універсіади 2019 слід зауважити, що і чоловіча, і жіноча збірна України були непогано укомплектовані гравцями, які виступають у вітчизняній Суперлізі, причому деякі з них мають навіть досвід виступу за національну збірну країни. Мета дослідження: полягала у визначенні чинників які впливають на розвиток студентського волейболу в Україні. Методи дослідження: аналіз наукової, методичної літератури та періодичних видань, анкетування тренерів, методи математичної статистики. Організація дослідження: дослідження проводилось у вищих навчальних закладах України: Луцька, Тернополя, Рівного, Хмельницького, Житомира та Києва. У дослідженні взяли участь 20 тренері закладів вищої освіти України III-IV рівня акредитації. Висновки. Таким чином анкетування показало, що велика кількість чинників впливає на розвиток студентського волейболу в Україні, а саме: 50% – тренерів вважає, що студентський волейбол не отримує значної підтримку від адміністрації ЗВО (закладів вищої освіти) та ФВУ (федерації волейболу України); рівень абітурієнтів спортсменів, які готують ДЮСШ недостатній – 75%; відсутня достатня мотивація у студентів спортсменів до тренувального процесу – 40%; відсутні змагання для збірних команд ЗВО на місцевому рівні – 40%; ФВУ проводить змагання для «галочки», без урахування думки тренерів – 50%. Яку якісну фінансову підтримку волейбольної команди з боку керівництва ЗВО оцінило 60% тренерів. 90% опитаних тренерів вважають незадовільною роботу ФВУ в популяризації студентського волейболу, у відсутності підтримки з боку Української федерації, змагання проводяться виключно за кошти ЗВО.


Ключові слова


анкета; волейбол; студентські команди; спортсмени; тренер

Повний текст:

PDF

Посилання


Федерація волейболу України (2004). Календар Чемпіонату України з волейболу «Студентська ліга» в сезоні 2004-2005 років. Retrieved from URL http://www.fvu.in.ua.

Федерація волейболу України (2018). Календар Чемпіонату України з волейболу «Студентська ліга» в сезоні 2018-2019 років. Retrieved from URL http:// www.fvu.in.ua.

Мельник, М., & Пітин, М. (2015a). Студентський спорт: перспективи наукових досліджень. Спортивний вісник Придніпров'я: наук.-практ., (3), 73-76. Retrieved from URL http://file:///C:/Users/%D0%98%D1%80%D0%B8%D0%B0/Documents/Downloads/svp_2015_3_15.pdf

Мельник, М.Г., & Пітин, М.П. (2015b). Нормативно-правове регулювання студентського спорту України. Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія 15. Науково-педагогічні проблеми фізичної культури (фізична культура і спорт (10 (65)), 105-108.

Морозовський, О.Л. (2010). Конспект лекцій з волейболу. ВОЛЕЙБОЛ-2010, 104. Retrieved from URL https://www.eprints.kname.edu.ua ›

Новини волейболу з Всесвiтньої Унiверсiaди. Retrieved from URL https://www. volleyball.ua/international-universi.

Українські волейболісти увійшли в історію – 7 фактів. Retrieved from URL https://www.radiosvoboda.org/a/30181651.html.

Професійно про волейбол – у колі ЗМІ. Retrieved from URL https://www. volleyball.ua/news/profiesiino-pr.

Студентська ліга: думки з приводу. Retrieved from URL http://www.5kolec.com/volleyball/news/article-11541/

Retrieved from https://sport.ua/news/450181-universiada-2019-obe-nashi-sbornye-finishirovali-vo-vtorom-desyatke


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.